Získejte až 105 tisíc korun na retenční nádrž

Ušetřit můžete mnoha způsoby, využívání dešťové vody přitom patří mezi jednu z nejlepších možností. Od státu na to totiž můžete dostat dotaci.

Dešťová voda je doslova blahodárná. A to nejen pro vaši zahradu a okolní přírodu. Pokud budete chytře využívat jejích možností, může vám ušetřit spoustu peněz za náklady na domácnost. Stačí vám k tomu kvalitní nádrž na dešťovou vodu a pomoc od státu v podobě dotací.

Vypočítejte si velikost nádrže

Pojďme ale popořádku. Než začnete myslet na dotace a úspory, musíte si propočítat vaše možnosti. Zjistěte si, jak by měla být retenční nádrž velká. K tomu vám pomohou základní údaje v podobě úhrnu srážek v lokalitě, ve které žijete, plocha vaší střechy nebo velikost odvodňované plochy. Nezapomeňte do výpočtu zahrnout ani plochu zavlažované zahrady a případné využití dešťové vody v domácnosti.

Jestliže vám stačí hrubý výpočet, zjistěte si pouze velikost střechy. Obecně se totiž dá říct, že u střech s velikostí menší než 100 m2 postačí nádrž na dešťovou vodu s objemem do tří tisíc litrů. Tedy v případě, že budete dešťovou vodu využívat jen k zalévání zahrady. Jinak se vyplatí sáhnout po větších objemech. U střech o celkové ploše 150 m2 a větších můžete sáhnout i po nádržích s objemem vyšším než pět tisíc litrů.

Kolik získáte na dotacích?

Svět jde cestou udržitelnosti. Není tedy divu, že státy přispívají na solární energii nebo řešení, která využívají dešťové vody. Výjimkou není ani Česko, kde za tímto účelem vznikl dotační program dešťovka. Ten na doplňování dešťové vody a její použití v domácnosti každoročně vypisuje celou řadu investičních možností pro malé i větší domy.

Dotace se přitom může vyšplhat až na 105 tisíc korun. Na tu ale dosáhnou jen novostavby, které chtějí kromě dešťovky využívat i šedou odpadní vodu například ke splachování. Pokud tyto podmínky nesplňujete, pak zřejmě spadáte do nižší třídy dotačního programu. I tady si ale můžete sáhnout na zajímavé finance – tedy až 55 tisíc korun. Stačí dešťovou vodu z retenční nádrže využívat k zalévání zahrady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *