Zimní krmivo pro venkovní i okrasné ptactvo

Na zimu je potřeba vybavit nejen okrasné ptáky chované v zajetí, ale i ty volně žijící, kteří k nám čas od času přilétnou na zahradu. Tím nejdůležitějším, na co je potřeba v zimě myslet, je krmivo. Co by mělo obsahovat a jak správně krmit ptáky v zajetí i přikrmovat ty na krmítku? 

Okrasní ptáci v zimě

Papoušci, andulky, korely, ti všichni potřebují v zimě dostatečně vydatné krmivo, aby jejich metabolismus fungoval, jak má. Je jedno, zda je chováte celoročně venku anebo pro ně máte na zimu přechodné ubytování uvnitř domácí klece na ptáky. V každém případě jim upravte krmnou dávku tak, aby obsahovala více semen s opravdu vysokou energií. Nebojte se proto v zimě do krmiva přidat olejnatá semena, ořechy a vše, co jim pomůže dodat energii. Vyhněte se naklíčeným semenům, protože právě v zimním období u nich ve zvýšené míře hrozí zahnívání a plesnivění. Máte-li na zahradě okrasné vodní ptáky, můžete jim v zimě zelenou pastvu nahradit například salátem, zelím či lupeny z kedluben či květáku, které si snadno pořídíte zdarma v každém supermarketu. V zimním období pro ně připravte krmnou směs s převahou pšenice, kterou můžete případně doplnit granulovanou směsí. Jestliže chcete svoje ptáky přezimující venku ochránit před nálety dravců na jejich krmítka, využijte služeb plašiče ptáků.

Co patří do krmítka? 

Nezapomeňte ani na ptáky venkovní. Ti se vám pak v létě odmění zpěvem právě na vaší zahradě. Základem úspěšného přikrmování venkovních ptáků je kvalitní krmítko. To by mělo mít stříšku, aby v něm potrava nevlhla a nezačínala plesnivět.  Krmítko je důležité také čas od času vyčistit, případně vydezinfikovat. K tomu vám bohatě postačí například ocet. Jakmile dezinfekce zaschne, je možné přidat na krmítko zrní. A které je vhodné? Ptáci nepohrdnou různými směsi ořechů, oblíbená je také slunečnice. Vsadit můžete také na mák, proso, řepku, klasickou pšenici anebo loupaný ořech. Jestliže vám po večerním debužírování u televize zbyly v misce kousky oříšků, rozhodně je nevyhazujte. Ptáci je ocení. 

Potravu přizpůsobte velikosti a druhu ptáků

Létají k vám na krmítko kosi, brkoslavové, zvonci anebo sýkorky? Připněte k němu ze strany lojové koule. Pokud budou navíc naplněné semínky, půjde o dokonalou lahůdku. Lojové koule můžete také rozvěsit na okolní stromy a keře. Na stromy, které chcete naopak před nálety ptáků ochránit, je vhodné použít především v létě plašič ptáků. Díky němu na ně žádný pták ani neusedne. 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *