Znáte přednosti moderních kompresorů? Takto jde vývoj kupředu

Může se vám vyplatit investice do moderního vzduchového kompresoru? Pokud jste mírně skeptičtí a říkáte si, co se může neustále vyvíjet na zařízení s elektromotorem a pístem nebo šroubem, bude vám tento článek užitečný. Modernizací se v posledních letech totiž objevuje sériově hned několik.

Současný trend ve vývoji téměř veškerého zařízení na stlačený vzduch, tedy především vzduchových kompresorů, je okamžitě zřejmý. Efektivita, udržitelnost a automatizace. Tyto tři slova představují kompas pro všechny výrobce, kteří na současném trhu nechtějí zaspat, zapadnout a přijít o zákazníky. Ano, je poměrně pravda, že na elektromotoru, pístu nebo šroubu mnoho nového vymýšlet nejde kromě dostupnosti nových materiálů. Největší pozornost je zamířena na úpravy kolem samotného základu ústrojí kompresoru. Výsledkem jsou často mnohem „zelenější“ stroje, které vás potěší tím, o kolik levnější jejich provoz ve srovnání se starým kompresorem bude. A to je v současné době, kdy potřebujeme hledat ekologická řešení a zároveň nás drahé energie nutí hledat úspory zcela klíčové.

Bezolejové pístové kompresory nové generace

Máte bezolejové stroje zafixovány jako neefektivní, nedostačující pro většinu aplikací? Jako levné čínské výrobky určené maximálně pro nenáročné kutily nebo jako drahé specializované kompresory pro úzkou škálu použití, například pro dentální aplikace? Realita byla donedávna doopravdy taková a nikdo nepředpokládal, že by se bezolejové pístové kompresory staly plnohodnotnými stroji pro výrobu stlačeného vzduchu. Důraz na ekologii ale vývoji mnohem kvalitnějších a univerzálnějších kompresorů bez mazání olejem přeje. Stlačený vzduch, který není znečištěný olejovými výpary je mnohem méně závadný a majitel kompresoru tak nemusí řešit spoustu drahé úpravy vzduchu.

Dobrým příkladem ve vývoji je italský ABAC, spadající pod koncern Atlas Copco. Jeho nová řada pístových kompresorů ZERO vychází z původní řady oblíbených olejových kompresorových jednotek A29 a A39. Hodí se pro mytí, používání pneumatického nářadí nebo pistolovou techniku. Roky testované technologie a know how si výrobce sice pochopitelně částečně nechává pro sebe, je však jasné, že velká pozornost byla zamířena na co nejefektivnější snížení tření a chlazení jednotky. Co známe je použití speciálních třecích kroužků. Tam ale celé inovace bezpochyby teprve začínají.

Frekvenční měniče a chytré řídící jednotky

Vzduchové kompresory obecně spotřebovávají obrovské množství energie. Proto se chytré řídící jednotky a frekvenční měniče postupně dostávají z těch nejdražších šroubových kompresorů i mezi levnější stroje, aby řídili jejich chod. Efektivní provoz kompresorů je totiž důležitější než kdy předtím. Dnešní ceny energií zkrátka dotlačily hledat úspory každého a pokud tomu tak není, může své podnikání řada živnostníků klidně zabalit s velkými ztrátami. Člověk nikdy sám nedokáže řídit kompresor efektivně. Vše samozřejmě začíná už u konstrukce samotného kompresoru, například přímým spojením bloku a elektromotoru namísto klínový řemeny, my se v této kapitole však chceme zaměřit na chytrou elektroniku. Řadu kompresorů lze řídit frekvenčním měničem. Měnič má velmi propracovaný řídicí systém a je možné seřídit jej podle požadavků daného provozu. Toto je ten nejhospodárnější způsob řízení chodu šroubových kompresorů, ale chytrá řešení jsou k vidění již i u pístových strojů. Aby bylo přepínání kompresorů ze zátěže do chodu naprázdno co nejhospodárnější, je třeba instalovat řídicí jednotky se sofistikovanými programy. Ty jsou dokonce schopny analyzovat pracovní cykly strojů, vyhodnocovat je a uvádět chod kompresoru do nejvýhodnějšího režimu z hlediska spotřeby energie. Řídící jednotky zároveň provozovatelé upozorňují, kdy je potřeba provádět servis. Díky tomu je mnohem menší šance drahých poruch.

Mobilní aplikace existují i pro kompresory

Předností moderních kompresorů je i možnost propojení řídící jednotky stroje s aplikací na chytrém telefonu. Ano, aplikace již vládnou i oblasti se stlačeným vzduchem. A to pro zajištění dalších úspor a pohodlí obsluhy. Vymáčknout maximum ze svého stroje přes smartphone umožňuje třeba už zmíněný ABAC. Italská appka se jmenuje AirTube a určitě ji najdete na každém obchodě s aplikacemi, případně na stránkách výrobce. AirTube uživatele kompresoru provede důležitými úkony potřebnými pro bezproblémový chod zakoupeného stroje. Pomůže také najít konkrétní náhradní díly pro opravu kompresoru. Nebo chcete být informováni, jak správně napnout klínový řemen či jak vyměnit vložku sacího filtru? A kdy tyto úkony vlastně provádět? Aplikace uživateli odpoví nejen na tyto otázky.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *