Jak vybrat vhodný květináč?

Správná péče o rostliny není tím jediným klíčem k úspěchu. Neméně důležité je i vybavení, které si pro jejich pěstování pořídíte. Oříškem může být výběr vhodného květináče. Zde je totiž důležité dbát nejen na jeho vzhled, ale také na funkčnost. Jak tedy nejlépe obléci své květiny do slušivého a zároveň praktického kabátku?

Na květináči záleží

Možná jste byli doposud zvyklí použít první květináč, který vám doma či v obchodě přišel pod ruku. Možná si stále myslíte, že jako květináč lze použít prakticky jakoukoli nádobu. Tento názor byl však dávno vyvrácen. Není květináč jako květináč a na jeho výběru opravdu záleží. Jedině se správně zvoleným květináčem získáte nejen krásnou dekoraci, ale také spolehlivého pomocníka při péči o rostliny.

Prvním důležitým faktorem je velikost květináče. Máte jednu malou rostlinku, která příliš nevyroste? V tom případě bude stačit menší květináč. Větším rostlinám nebo skupince rostlin byste však určitě měli dopřát dostatek životního prostoru.

Ruku v ruce s velikostí květináče jde i jeho tvar. Ten byste opět neměli volit pouze podle toho, jaký by se vám líbil u vás doma. Hlavní slovo by zde měly mít rostlinky a jejich potřeby. Chystáte se pěstovat skupinu rostlin? V tom případě zvolte hranatý květináč, který efektivněji využívá prostor. Samostatně umístěné větší rostlině se zase bude dařit v kulatém květináči.

Ještě než si vybraný květináč odnesete z obchodu, přesvědčte se, že bude správně odvádět vodu. K tomuto účelu slouží drenážní otvory umístěné ve spodní části květináče. Otvorů by nemělo být málo a také by měly být dostatečně velké, aby se v květináči nedržela voda způsobující vznik plísní i dalších chorob.

Chcete si ušetřit práci? Sáhněte po samozavlažovacím květináči

Zapomenout na zálivku nebo přelít rostliny může každý. Ne vždy však rostliny budou mít pro tento drobný omyl pochopení. Abyste zabránili jejich úhynu, můžete sáhnout po samozavlažovacích květináčích, které za vás udělají většinu práce.

Samozavlažovací květináče disponují nádobou na vodu, kterou je nutné jednou za čas doplnit. Voda je poté pravidelně předávána rostlinám, a to v množství přesně dle jejich potřeby.

Domů, nebo ven?

Nutno podotknout, že květináče se výborně hodí nejen pro interiérové rostliny, ale také pro ty venkovní. Právě u nich nejlépe oceníte možnost snadné a rychlé manipulace. Pro venkovní použití můžete zvolit nejen standardní květináče, ale také ty textilní, které zajistí lepší provzdušnění kořenů rostlin a zbaví je přebytečné vláhy.

Základní květináč samozřejmě můžete umístit do obalu. Tady se fantazii meze opravdu nekladou. K dispozici jsou dřevěné, kameninové i keramické květináče různých druhů a barev.

Nejen všechny zmíněné typy květináčů, ale také rady týkající se vaší soukromé zahrádky vám nabízí Speciální Zahradnictví – váš spolehlivý partner při péči o pokojové i venkovní rostliny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *