Jak se postarat o zahradu po zimě?

S prvními hřejivými slunečními paprsky se vrátí člověku dobrá nálada a dostane chuť pracovat na zahradě, která se probouzí ze zimního spánku. I když bychom se měli hřát v březnu a dubnu u radiátoru anebo krbu, některé činnosti nesmíme odkládat.

Okrasná zahrada si žádá vyčištění záhonů s cibulovinami a trvalkami. Jakmile odejdou největší mrazy, je možné odkrýt chvojí a fólie z rostlin. Kapitolou samou o sobě je odstraňování starých a zmrzlých větví. Na řadu přichází i vyhrabání starého listí a mechu. Zkrátka a dobře. Je třeba zapojit svaly. Řezat, kopat, hrabat, vyrývat a plít.

Kontrola zahradní techniky

V dnešní době se lidé spoléhají nejen na vlastní síly. Motyka, hrábě, rýče, lopaty atd.  jsou jistě užitečnými pomocníky, ale zahradní technika (kompresory, drtiče atd.) šetří čas i námahu. Před použitím drtiče větví, odstraňovače plevele, provzdušňovače, vertikutátoru, křovinořezu, pily, čerpadla, zavlažování a sekačky zkontrolujte stav. Jen tak můžete počítat s praktickými pomocníky po celou sezónu. Potřebují pravidelnou péči i kontrolu.

Řez stromů je věda

Pokud si myslíte, že je řez stromů a keřů procházka růžovým sadem, jste na špatné adrese. Někdy si ani zkušení zahrádkáři neporadí tak, jak by si přáli. Víte, co se má kdy řezat? Pakliže spatříte na stromu kdykoliv během roku uschlou větvičku, klidně ji ušmikněte. Prořezání je klíčové, aby byl strom provzdušněn. Stromy si zaslouží péči řezu v únoru anebo v březnu, kdy ještě neožívají. Práci vám usnadní jednoruční nůžky, univerzální zahradnické či teleskopické nůžky, pila. Stromy postižené mrazem a škůdci ošetříme a zatřeme štěpařským voskem. Jakmile přijde lepší počasí, postříkáme stromy proti přezimujícím škůdcům. Průklest ovocných dřevin, základní řez jabloní a hrušní i zkracování výhonů maliníku a ostružníku jsou nutností. Je dobré zpozornět u prostříhání rybízu a angreštu. Do poloviny března musí být hotový řez vinné révy!

Proma PGK-4304/2 křovinořez kombi set 4 in 1
Zahradní technika vám ušetří mnoho práce

Jak vylepšit trávník?

Dělá se vám při pohledu na trávník špatně? Je tak ponurý, škaredý a plný nečistot? Před sekáním trávy musíte nejdříve odstranit mech a odumřelé rostlinky. Je třeba ho provzdušnit a prořezat, s čímž nám pomůže vertikutátor. Pomocí činnosti tzv. vertikutace s ostrými nožovými hroty protrhne obal, který je na povrchu půdy. Jakmile se zbavíte nevhodné plstě, dostanou se do trávníku voda, vzduch a živiny. Organické pozůstatky vyhrabejte, trávník poprvé pohnojte a podruhé mu živiny dodejte v květnu až červnu. Poté můžete použít sekačku anebo křovinořez.

Co dělat na užitkové zahradě?

Nezapomeňte, že je nutné do poloviny března vysít papriky a ostatní druhy zeleniny. Cukety, rajčata, okurky a květák se musí předpěstovat a později vysadit. V tomto období začínáme s úpravou záhonů a vyséváme odolnou zeleninu, jako jsou mrkev, petržel, černý kořen, špenát, ředkvičky, kopr. Půdní vláhu šetříme pomocí mulče a fólií. Na konci března sázíme cibuli sazečku a klidně i jarní česnek a šalotku.

One thought on “Jak se postarat o zahradu po zimě?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *