Z čeho postavit dům? Seznamte se s vlastnostmi základních zdících materiálů

Plánujete stavbu rodinného domu a nemůžete se rozhodnout pro vhodný zdící materiál? Volbu rozhodně nepodceňujte, neboť je naprosto zásadní. V budoucnu budete moct na domě změnit prakticky cokoliv, ovšem právě kromě zdí. Proto byste měli vybírat s ohledem na užitné vlastnosti – cena hraje až druhé housle. K základním aspektům patří dobrá akumulace tepla, schopnost udržení optimálního mikroklimatu a v neposlední řadě dostatečná únosnost.

V minulosti patřily k hlavním stavebním materiálům kámen, dřevo, nepálená hlína a pálená cihla. A z čeho se staví dnes? Obrátili jsme se na pražské stavebniny Hamax a zeptali se zdejších odborníků. Prozradili nám, že lidé nejvíce nakupují tvárnice z betonu, škvárobetonu, křemeliny, plynosilikátových a pěnosilikátových silic. V posledních letech jdou ovšem na odbyt také méně typické materiály – například plastické hmoty, lisovaná sláma a plechové profily.

Tradiční cihla

Charakteristickými vlastnostmi cihel jsou dobrá tepelná izolace, tvárnost a rentabilita. V případě stavby z cihel zvětšíte obytnou plochu až o 7 % a díky moderním technologiím výrazně snížíte celkové náklady výstavby. Stavebníci používají cihelné bloky, které umožňují rychlejší realizaci stavby a lépe vysychají než klasické plné cihly.

Pórobeton

Oblíbeným přírodním materiálem je pórobeton. Stavebníci rádi vyzdvihují zdravotní nezávadnost a nulové prachové emise. K dalším typickým vlastnostem patří nízká hmotnost, vysoká pevnost a snadná manipulace. Zdění je však možné pouze při teplotě vzduchu nad 5°C.

Beton

Vyžadujete-li vysokou odolnost vůči mechanickému poškození, pevnost a možnost odlití do libovolného tvaru, budou se vám zamlouvat vlastnosti betonu. K nevýhodám patří vyšší hmotnost a tepelná vodivost. Oproti cihle je navíc zapotřebí dvojnásobně silná zeď, aby měla stejné izolační vlastnosti. Proto se beton zpravidla kombinuje s dalšími materiály.

Nechte si poradit

Stavebních materiálů, které lze na stavbu obvodového zdiva použít, je samozřejmě daleko více. Neunáhlujte se a poraďte se s odborníky – bližší informace vám rádi poskytnou kvalifikovaní prodejci z firmy Hamax – stavebniny Praha.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *