Jak na rekonstrukci staré zahrady? 

Pořídili jste si starší dům se zahradou se vzrostlými stromy? Pak máte vážně poklad, který nelze docenit. Vzhledem ke krátkosti lidského života jsou starší stromy na zahradě opravdovým benefitem, o který s novostavbou přicházíte. Využijte jej naplno, zvláště pokud jde o stromy ovocné, které mohou okamžitě plodit. Samozřejmě můžete zasadit také mladé stromy, ale než ty začnou plodit, pár let si ještě počkáte.

Okrasné jezírko je dalším pokladem

Zahradní jezírka jsou ideálním doplňkem každé zeleně. Poskytnou útočiště nejen vodním živočichům, ale stanou se také zdrojem vláhy pro rostliny a dřeviny v blízkém okolí. Proto je mnohem lepší zahradní jezírko navrhnout spíše jako okrasné než koupací. Bude doslova středem života na vaší zahradě a poskytne potěchu nejen vašim očím, ale také duši. Velmi praktickým doplňkem zahradního jezírka může být také hmyzí hotel, který se stane útočištěm rozmanitých druhů brouků, mravenců, včel, ale i dalších druhů hmyzu. 

Co si pořídit na zahradu?

Zahrada může sloužit také jako útočiště pro včelí úly. Nemusíte jich do začátku pořizovat hned celou řadu. Stačí jeden, dva a o zábavu ve volných chvílích máte postaráno. Později, až dostanete vše do ruky, si můžete úlů dopřát hned několik. Nezapomeňte také na prostor pro kompost, kam budete moci na jedné straně vozit spadané listí a případně i organické zbytky z kuchyně, a kde zároveň v případě potřeby najdete zdroj kvalitního humusu pro vaše pěstitelské pokusy. Důležitým zázemím pro život na zahradě jsou také ptačí budky, krmítka, pítka pro ptáky a další drobnosti, které k vám přivedou malé zpěváčky. Jako dokonalé pítko ale může sloužit také vodní plocha zahradního jezírka. Stačí do něj vysázet například lekníny anebo jiné vodní rostliny s velkými plochými listy, kterou poslouží ptákům jako dosedací plocha.

Ke staré zahradě buďte citliví

Podobně jako když opravujete díru v jezírkové fólii postupujte opatrně a obezřetně také při úpravách staré zahrady. Snažte se zachovat maximum vzrostlých stromů, které by do podobné velikosti za vašeho života nedorostly, a pokud je to jen trochu možné navažte na stávající koncepci. Ani v případě opravy díry přece hned neměníte celou fólii.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *