Bydlení musí být v souladu s životním stylem. Je lepší byt, nebo dům?

Je lepší dům, nebo byt? Otázka, která se honí hlavou mnoha lidem a neexistuje na ní jednoznačná odpověď. V praxi totiž nezáleží na ničem jiném než na osobních preferencích a životním stylu. Zatímco někomu vyhovuje ruch velkoměsta, jiný nedá dopustit na klid a bezprostřední blízkost přírody. A nabízí se i mnohé další aspekty, například ty, které souvisí s údržbou. Proto byste měli podniknout výlet do svého nitra a zeptat se sami sebe, po čem skutečně toužíte. Podstatné je, aby váš domov odpovídal vaší povaze.

Vesnice, nebo město?

Trendem posledních dekád je postupná migrace (nejen) mladší generace z venkova do měst. Důvody jsou jasné – bydlení v Praze nabízí širší možnosti pracovního uplatnění (a samozřejmě vyšší platové ohodnocení) a mnohem lepší infrastrukturu.

Nehledě na mnohem bohatší možnosti kulturního vyžití. Na druhou stranu chybí výhody, kvůli kterým spousta lidí opouští rušnou městskou zástavbu alespoň na víkend. Nic nenabije tak jako klid a příroda.

Rodinný dům = více starostí?

Známá rovnice praví, že kdo si pořídí byt, nemusí se o nic starat. Majitelé rodinných domů se naopak mohou přetrhnout, protože se musí starat o zahradu, a navíc se každou chvíli něco pokazí. Ale skutečně je realita takto černobílá?

Samozřejmě, že ne. V obecné rovině se sice byt skutečně jeví jako velmi nenáročné bydlení, ale podobně je to i v případě moderních novostaveb. Typický zájemce o prodej rodinných domů v Praze opravdu nechce ztrácet čas opravami. A co se týče zvelebování zahrady, opět jde o priority. Zahradničení můžete pojmout jako jeden z příjemných způsobů relaxace, nebo se mu věnovat nebudete.

Neporadili jsme vám? Tak si ještě jednou přečtěte úvodní odstavec. Ideální bydlení může mít tisíce podob a vždy jde pouze a jenom o osobní preference. A často i kompromisy, které musíte chtě nechtě učinit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *