Jak efektivně odvětrat koupelnu, aby se v ní lépe dýchalo?

Pokud se vaše koupelna nese v duchu zamlženého zrcadla, vydýchaného teplého vzduchu a plísně, která se u stropu objevuje s železnou pravidelností i navzdory tomu, že ji průběžně likvidujete Savem, neměli byste před problémy schovávat hlavu do písku. Jen jste podcenili význam odvětrání, což můžete poměrně snadno napravit. Které řešení je skutečně efektivní?

Nedílnou součástí každé koupelny by měl být kvalitní systém odvětrání. Způsobů obměny vzduchu se přitom nabízí hned několik. Zřejmě nejjednodušší je přirozené odvětrání přes okna, dveře nebo ventilační klapky. V praxi však obvykle nestačí a je na místě ho doplnit o další prvky z kategorie tzv. nuceného odvětrání – elektrický ventilátor nebo systém větrání pomocí rekuperační jednotky.

Na co si dát pozor při výběru ventilátoru?

Odtahové ventilátory představují nejrozšířenější způsob odvětrání koupelny. Jejich použití je efektivní, ale zároveň je vhodné myslet na potenciální úskalí v podobě nadměrného hluku, vysráženého kondenzátu a výparů, které se mohou vracet zpátky do místnosti.

Pokud uvažujete o samostatném odvětrávání toalety a koupelny, dobře si rozmyslete, kam ventilátor umístíte a jakým způsobem zajistíte odvod vzduchu z místnosti. Nabízí se tři možné varianty:

  • instalace dvou samostatných tichých ventilátorů se systémem zpětných klapek (zamezí proudění vzduchu mezi místnostmi),
  • montáž jednoho výkonnějšího potrubního ventilátoru (zpravidla se umisťuje na WC, zpětné klapky nejsou zapotřebí),
  • umístění odsávacího ventilátoru na střechu (tiché, ale poměrně nákladné řešení, které navíc vyžaduje stavební úpravy).

Pokud si s výběrem ventilátoru nevíte rady, nechte si poradit od odborníků z A-Invent. Český dodavatel špičkových německých odtahových ventilátorů a systému decentrálního větrání značky inVENTer nabízí komplexní služby včetně montáže.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *