Význam pravidelné revize elektrospotřebičů: Chráníte svůj majetek i zdraví

Bez elektřiny a elektrických spotřebičů si život dokáže představit jen málokdo. Využíváme je doma i v práci, ale většinou se příliš nezabýváme tím, v jakém se nachází stavu. V případě poškození však může dojít ke zkratu a následnému požáru, kdy jsou v ohrožení nejen majetek, ale i život přítomných osob. Katastrofickému scénáři lze naštěstí do značné míry předcházet pravidelnou revizí.

Proč provádět revizi elektrospotřebičů?

Pravidelná revize elektrospotřebičů slouží jako prevence před fatálními následky, které by mohlo případné poškození způsobit. Oheň se šíří rychle a v důsledku zdánlivě malicherné závady může pohltit celou domácnost či firemní areál. Situace je o to horší, když dojde ke zranění či smrti osob. Na první pohled však poškození spotřebiče nebylo znatelné – odhalila by ho právě elektro revize.

Pokud k takové situaci dojde, pojišťovna si vyžádá doklady o platné revizi. Pokud dokumenty nejsou v pořádku, případně zcela chybí, odmítne škodu nahradit.

Kdo musí revize provádět povinně?

Pravidelné elektro revize se netýkají všech. Povinnost se týká především podnikatelů a právnických osob, které jsou za revizi odpovědní dle platné legislativy. Může se jednat o elektroinstalace v kancelářích, výrobní stroje či jiné spotřebiče. Periodicity jsou přesně uvedeny v zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.). V závislosti na typu spotřebiče a prostředí, ve kterém je umístěn, se lhůty pohybují od několika měsíců až po dobu několika let.

Majitelé domů musí zajistit elektro revize jednou za pět let, a to pouze ve společných prostorách. Přesto byste měli odbornou kontrolu zvážit i v případě, že se na vás povinnost nevztahuje. Ve hře je váš majetek i zdraví, což za poplatek reviznímu technikovi rozhodně stojí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *