O fasádu je třeba řádně pečovat. Jak na to?

Fasáda chrání zdivo před okolními vlivy a zároveň vyjadřuje vztah majitele ke svému domu. Leccos vypovídá o estetickém cítění, vkusu a životním postoji. Jestliže se říká, že šaty dělají člověka, pak fasáda dělá dům. A chcete-li ji mít co nejhezčí, měli byste o ni náležitě pečovat.

Rozhodující je vhodně zvolený nátěr

Proč některé domy vypadají o po letech jako nové a na jiných je vidět zub času i po poměrně krátké době? Životnost a stav fasády ovlivňuje množství faktorů, nicméně hlavním kritériem je výběr nátěrových hmot a případně i nátěr fasády speciální ochrannou vrstvou.

Výběr barvy jde ruku v ruce se složením omítky, požadavkem na trvanlivost, typem stavby, vzhledu a ceny. Odstín je otázkou vkusu, avšak i zde panují nepsaná pravidla související se stylem a stáří stavby. Nechcete-li šlápnout vedle, raději svůj záměr zkonzultujte s odborníky.

Pravidelným čištěním k dlouhodobé kráse

Jak zamezit tomu, aby se fasáda postupem času nezanesla nečistotami? To bohužel možné není, avšak můžete výrazně prodloužit její životnost tím, že nezanedbáte nutnost pravidelného čištění. Fasády se myjí speciálními čisticími prostředky, které jsou vysoce účinné a přitom šetrné k materiálu. Kromě atmosférických nečistot (prach, saze apod.) patří k častým problémům mikroorganismy v podobě čas, mechů a plísní – proti těm se lze chránit pomocí speciálních typů nátěrů.

Jak zamezit vzniku a šíření plísní?

Aby se na vyčištěné fasádě zanedlouho opět neobjevila plíseň, je vhodné aplikovat protiplísňový nátěr.

Obecně jsou protiplísňové nátěry vhodné pro stavby v oblastech s vysokou vlhkostí vzduchu či podloží a absencí větru a slunce. Plísně se velmi rychle šíří a mají negativní dopad na lidské zdraví. Po aplikaci nátěru získá fasáda efektivní ochranu na dobu několika let.

Další užitečné informace o čištění fasád a speciálních nátěrech najdete na www.cisteni-fasad-ars.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *