LED technologie pro zdravé osvětlení

Světlo má neodmyslitelný vliv na náš život, zdraví, náladu. Bez světla není život, potřebují ho rostliny i živočichové. A samozřejmě člověk. Správný výběr osvětlení do interiéru hraje obrovskou roli, větší, než si možná myslíme. Dokáže mnohé ovlivnit, především fotosyntézu a také biorytmy. Věděli jste, že až 80 % všech vjemů zpracováváme očima? Naštěstí v dnešní době není problém vybrat správný zdroj světla pro každý účel.

Využití tmavé části dne

Proč je umělé světlo tak důležité? Umožní nám dobře využít i tu část dne, kdy to přirozené sluneční již není tak intenzivní, nebo když už slunce zapadne. Lidé se od loučí s ohněm přesouvali postupně k petrolejovým lampám a přelomovým vynálezem pak byla bezesporu žárovka. Jde o jeden z nejvýznamnějších počinů historie lidstva. Lidé se dnes pokouší vytvořit stále dokonalejší zdroje umělého světla.

Od žárovky po LED lampu

Žárovka je jednoduchým zařízením, které dokáže elektrickou energii přetvářet na světlo. Před ní hrál hlavní roli plamen ohně. Přišly první pokusy žhavění materiálu pomocí elektřiny, a v případě žárovky zná celý svět jméno Thomas Alva Edison. Dokonale využil principů, které objevili vynálezci před ním, a především dokonalého vakua v baňce. Svou první vlastní sestavenou žárovku rozsvítil roku 1879.

Od klasických žárovek doba výrazně pokročila. Komu záleží na jeho zraku, dá dnes přednost LED technologii. Co znamená zkratka? Light Emitting Diode, neboli dioda vyzařující světlo. Moderní osvětlení je navrženo pro naše oči a umožní pohodlně číst, pracovat i odpočívat. Vybíráme světlo, které nebliká a splňuje všechny bezpečnostní fotobiologické normy.

Potlačte světlem některé nepříjemné jevy

Napadlo by vás, že výměnou obyčejných žárovek za vhodné LED zdroje můžete potlačit únavu, bolesti hlavy, nebo dokonce stres? Říká se tomu eye comfort. Výběr lampy má také určitý vliv na studijní výsledky dětí. Některá moderní svítidla umožní měnit nastavení osvětlení podle nálady, situace a účelu použití. Není problém přiblížit se přirozenému dennímu světlu či příjemné teplé záři, a to jediným vypínačem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *