Kdy a na jaké plodiny lze kompost použít?

Kompost se řadí mezi velmi kvalitní přírodní hnojivo, které nachází při hnojení stále častější uplatnění. Oproti minerálním hnojivům totiž dodává do půdy nejen cenné živiny, ale i potřebný humus. Navíc si můžete běžně připravit kompost přímo na zahradě, anebo si ho jednoduše koupit. Prodej kompostu je v současné době již běžnou praxí, kterou využívá mnoho zahrádkářů a zemědělců. Především díky potřebě většího množství a také šetření času, jelikož kompost potřebuje nutnou péči. A kdy a na jaké plodiny kompost na zahradě použít?

Ideální zdroj živin pro téměř všechny rostliny

Kompost nachází nejčastěji uplatnění v zemědělství, zahradnictví a na zahradách. Jedná se o významný prostředek pro zúrodňování půdy a pro zlepšení jejich vlastností. Hodí se pro téměř všechny druhy rostlin a plodin. Uplatnění najde v sadech ovocných stromů, zeleninových a květinových záhonech, polích či k doplnění živin na trávnících. Často se také uplatňuje v parcích a při údržbě veřejné zeleně. Naopak není vhodný pro kyselomilné rostliny, jako jsou jehličnany, rododendrony, azalky či borůvky.

Kompost aplikujte ve vegetační době

Přemýšlíte nad tím, kdy je vhodné aplikovat kompost do půdy? Ideální dobou je především začátek jara nebo začátek podzimu. Avšak lze aplikovat v podstatě kdykoliv během vegetační doby, čili od jara až do podzimu. Naopak nevhodným obdobím pro zapravování kompostu do půdy je počátek zimy.  Vždy je důležité aplikovat vyzrálý kompost, pokud si tedy kompost vyrábíte na zahradě, tak většinou dozrává během 1 roku. Koupený kompost lze aplikovat ihned.

Jak zapravit kompost do půdy?

Vyzrálý kompost se zapravuje do půdy hráběmi či obdobným zahradnickým náčiním. Také je možné kompost rozprostřít po povrchu půdy jako nastýlku, která zadržuje vláhu a zabrání růstu plevele. Do půdy se pak zapraví na konci sezóny. V zemědělství se pro aplikaci využívá rozmetadel na chlévskou mrvu a zapraví se do půdy. Na 1 m2 půdy je často zapotřebí 3 až 5 kg kompostu, což odpovídá zhruba 1–2 cm vrstvě. V tomto množství postačí zapravovat kompost do půdy jednou za 3 roky.

Prodej kompostu vám zajistí společnost Fertia, pro jehož výrobu jí slouží vlastní kompostárna Blansko a kompostárna Náměšť nad Oslavou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *