Jak se dostat od rodičů do vlastního bydlení  

Mé první myšlenky na vlastní bydlení přišly již v době, kdy jsem byl na střední škole. Často jsem si říkal, že bych se měl co nejdříve odstěhovat od rodičů. Tato myšlenka asi napadne téměř každého dospívajícího člověka. Každý k tomu může mít svoje důvody. Nejčastější je asi touha po nějaké volnosti a svobodě, spousta lidí si s přibývajícím věkem s rodiči již tolik nerozumí a mají pocit, že je čím dál více omezují v jejich rozletu. Málokdo také bydlí ve společné domácnosti s rodiči v rozlehlé vile, kde má každý svůj pokoj a dostatek prostoru. Pokud máte nějaké sourozence, váš prostor pro “rozlet“ to podstatně zmenšuje. 

Kdy je nejlepší odejít z domova?

Sám jsem se soužitím problém neměl, bydlel jsem s rodiči v malém domě za okrajem Prahy. Na střední školu jsem musel dojíždět autobusem na metro a pokračovat metrem. Na to jsem si už zvykl, ale pokaždé když jsem chtěl zůstat někde s kamarády déle, musel jsem dávat pozor na čas, abych se stihnul vůbec dostat domů. 

Když jsem se dostal na vysokou školu, zatoužil jsem po plnohodnotném studentském životě, a proto jsem se rozhodl, že se od rodičů odstěhuji. Díval jsem se na realitní portál Eurobydlení, kde můžete najít byty k pronájmu i ke koupi. K dispozici jsou garsonky i vícepokojové byty. Je možné si pronajmout i jednu místnost, což je ideální varianta právě pro studenty. 

Zajímavé je, když se podíváte po internetu, tak podle různých výzkumů si i rodiče nemyslí, že by měli mladí lidé opouštět domov hned v 18 letech. Prý si to dokonce myslí i více než polovina dotazovaných lidí, ať už jsou to rodiče nebo mladí lidé, kteří si touto zkušeností prošli. 

Kde vzít peníze na vlastní bydlení

Sám jsem začal přemýšlet o koupi vlastního poměrně brzy. Samozřejmě mi bylo jasné, že ještě během vysokoškolského studia si dost těžko budu schopen vydělat tolik peněz, abych si mohl pořídit vlastní byt. Když jsem o toto téma začal více zajímat, musím říct, že jsem se moc optimisticky necítil. V současnosti je vlastní bydlení ideálem většiny lidí v ČR. Většina lidí si očividně představuje svoje bydlení jako středně velký rodinný domek se zahradou, který není vyloženě ve městě, ale ani v nějakém satelitu. Docela naivní představa, když se nad tím zamyslím.  Realitou totiž je, že spousta lidí si nemůže dovolit dát za bydlení více než 10 000 korun měsíčně. Čím to asi je? Samostatné bydlení prostě není nic levného a v současné době je to pro mnoho lidí ještě více nedostupné kvůli tomu, že ceny stále rostou. Sám doufám, že až si budu chtít koupit vlastní byt, ceny budou spíše klesat. 

Přemýšlel jsem často o tom, jak to udělat, abych si jednou mohl vlastní bydlení dovolit. Jedinou možností je si prostě začít šetřit a později si vzít hypotéku. Šetřit se dá samozřejmě až v době, kdy začnu vydělávat tolik peněz, že mi ještě něco zbyde, co si budu schopný odkládat někam na spoření. Má to v sobě docela dost úskalí – stavební spoření musíte uzavřít na docela dlouhou dobu. Je to asi pořád největší zhodnocení vašich peněz, ale zároveň s těmi penězi nemůžete nic moc dělat. Pak jsou tu samozřejmě různé hypotéky. O tom asi začnu přemýšlet až začnu nějak více vydělávat. Cesta k vlastnímu bydlení je to asi nejjednodušší, ale má to i svoje riziku. Musím být schopen pořád splácet.

Splácet 20 let není nic pro mě

Docela mě zaujaly názory jako je například v tomto článku – najdou se očividně i lidé, kteří nemají touhu toho tolik vlastnit. Je to určitě zajímavá myšlenka – placením hypotéky se zavážu na 20 let k neustálému stresu z toho, že se něco stane, a já nebudu schopen splácet. Může se také stát, že i pořídím krásný byt ve čtvrti, která se zdá být dnes populární, ale za dvacet let se z ní stane nehezká periferie a moje bydlení ztratí hodnotu. Dnes se podle mě hodně lidí zadlužuje, aniž by mělo nějaké rezervy a pak se jim snadno stane, že o svou vysněnou nemovitost přijdou. To je rozhodně něco, co mě vedlo k zamyšlení, jestli se v budoucnu na takovou cestu sám vydám. Je tu hodně pro i hodně proti, pro mě zatím ty pozitiva převažují. Naštěstí mám ještě dost času si to rozmyslet.

Jaká byla vaše cesta k prvnímu samostatnému bydlení bez rodičů? 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *