Chystáte se malovat na sádrokarton? Přečtěte si, jak na to

Sádrokarton má v moderním stavitelství neotřesitelnou pozici a stal se nedílnou součástí bytů i domů. Ať už jde o sádrokartonové stropy nebo jiné plochy, materiál umožňuje snadnou změnu dispozic a úpravu nevzhledného povrchu. Ale ačkoliv se zdá, že v malování na sádrokarton nebude žádný problém, opak je pravdou. Nedaří-li se vám nátěr sjednotit ani po opakované aplikaci, neustále se objevují fleky či se vám jeví, že barva nekryje tak, jak by měla, začtěte se do následujících tipů.

Základní chyby se můžete dopustit již při montáži. Bez ohledu na to, zda jde o sádrokartonové stropy či zdi, spoje mezi jednotlivými sádrokartony musíte důkladně vybrousit a poté dostatečně překrýt papírové pásky. Po aplikaci nátěru budou vidět všechny nedostatky a výsledek by nemusel odpovídat původnímu očekávání.

Kontrola před malováním

Jaké chyby dělají laici při malování interiérů nejčastěji? Zanechávají na povrchu rýhy po broušení. Přitom se jich lze zbavit poměrně snadno – smirkovým papírem s největší hustotou zrn. Hlubších rýh pak nanesení, tenké vrstvy tmelu a opětovným zbroušením. Nejviditelnější místa se nachází v okolí vypínačů a zásuvek.

Penetrační nátěr povrch sjednotí

Jak vyřešit rozdílnou strukturu povrchů? Ani s tím si nemusíte lámat hlavu, použijte penetrační nátěr, díky kterému se na sádrokartonu nevytvoří jednolitá vrstva. Obvykle stačí jediná vrstva – tu však nechte důkladně zaschnout.

Jak vyzrát na tmelené spoje?

Výrobci akrylátových tmelů sice uvádí, že produkty lze přetřít barvou, nicméně v praxi může docházet k praskání či tmavnutí. Jinak než vhodně zvoleným penetračním nátěrem nebo zmatňující akrylátovou barvou potíž nevyřešíte. A nikdy nemíchejte barvy různých typů.

Pokud si i navzdory výše uvedeným radám nebudete vědět rady, raději se obraťte na profi malířství. Ušetříte si spoustu námahy, času a dost možná i peněz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *